Novi Filmograf

PORTAL ZA BOLJU KINEMATOGRAFIJU

In Memoriam Goran Paskaljevic (1947-2020)

Goran Paskaljević  je autor jedinstvenog stilskog i poetskog nadahnuća u srpskom filmu,  sa opusom, i po umetničkim kvalitetima i po obimu, evropskog filmskog formata. Za svoj umetnički rad ovenčan je mnogobrojnim  domaćim i inostranim nagradama i priznanjima.

Rođen je u Beogradu, 1947. godine; diplomirao je režiju na filmskoj akademiju FAMU u Pragu, 1972. godine, u klasi profesora Ermana Klosa. Nakon stasavanja na Radio Televiziji Beograd filmsku karijeru započinje kratkim igranim filmovima „Lapot“ (1972) i „Potomak“ (1974), oba nagrađena  visokim priznanjima na Festivalu dokumentarnog i kratkog filma u Beogradu.   Svoj prvi dugometražni igrani film „Čuvar plaže u zimskom periodu“ režira 1976. godine, za koji biva nagrađen Zlatnom arenom za režuju u Puli i nagradom CIDALC -a u Berlinu.   U godinama koje će doći uslediće uspešna rediteljska karijera i plodonosan stvaralački rad na još petnaest igranih filmova:  „Pas koji je voleo vozove“ (1977), „Zemaljski dani teku“ (1979), nagrađen bronzanom arenom u Puli i Grand Prixs u Avelinu,  „Poseban tretman“ (1980), Zlatna arena za režiju u Puli i nominacija za Golden Globe u Holividu, „Suton“ (1980), Grand Prixs UNICEF-a, „Varljivo leto“ (1984), „Anđeo čuvar“ (1987), u ediciji International Film Guide za 1987. godinu, nalazi se na četvrtom mestu liste deset najboljih, „Vreme čuda“ (1989), nagrada kritike u San Sebastijanu, „Tango argentino“ (1992), „Tuđa Amerika“ (1995), „Bure baruta“ (1998), nagrada kritike za najbolji film godine, „Kako je Hari postao drvo“ (2002), „San zimske noći“ (2004), „Optimist“ (2006), „Medeni mesec“ (2009), „Kad svane dan“ (2012).  Za skoro sve svoje filmove Goran Paskaljević će primiti pregršt domaćih i inostranih priznanja. Pored drugih dobitnik je i nagrade „Bernard Viki Most“ za humanizam u svojim filmovima 2007. godine, kao i nagrade „Aleksandar Lifka“, za doprinos evropskoj kinematografiji, Palić, 2008. godine, da bi 2007. godine  bio odlikovan i francuskim Ordenom za umetnost i književnost.

Filmski poeta, liričar, melanholik i realista, kad je potrebno i kritičar društvene stvarnosti, Goran Paskaljević danas stoji na pijedestalu srpskog filma i srpske kulture na samom njegovom vrhu, dostojan priznanja za životno delo koje mu dodeljuje njegovo matično  Udruženje, čiji je deo organa upravljanja bio i sam  dugi niz godina.

Filmsko delo za uzor i kulturno pamćenje. Goran Paskaljević.

_____________________________________________

(Tekst obrazloženja Nagrade za životno delo Udruženja filmskih umetnika Srbije dodeljene Goranu Paskaljeviću 2019. godine. Tekst obrazloženje sačinio, Ž.D.)

  • Facebook
  • Google+
  • LinkedIn
  • MySpace
  • Orkut
  • Twitter
  • Digg
  • YouTube
  • Delicious